.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Kentucky State Fair Results

-A A +A

Results for 4-H, Cloverville, beef cattle, plants and flowers, special cooking challenges, sheep, swine, tobacco, youth beef, youth sheep and youth swine classes were not available by press time.

 

Boer Goats

1902 Fullblood Boer Does

Class 002 Doe Kids - 3 to under 6 months

10th, LKJ Imma Believer, Jeffries Farms LLC, New Castle

Class 007 Yearling Does - 12 to under 16 months

5th, LKJ Tracy, Jeffries Farms LLC, New Castle

6th, LKJ Notorious Geode, Jeffries Farms LLC, New Castle

 

1903 Fullblood Boer Bucks

Class 004 Buck Kids - 9 to under 12 months

3rd, LKJ All Business, Jeffries Farms LLC, New Castle

4th, LKJ Enterprise, Jeffries Farms LLC, New Castle

Class 001 Buck Kids - 0 to under 3 months

3rd LKJ All Business, Jeffries Farms LLC, New Castle

4th LKJ Enterprise, Jeffries Farms LLC, New Castle

1903 Fullblood Boer Bucks

Class 004 Buck Kids - 9 to under 12 months

2nd AABG Pioneer, Jeffries Farms LLC, New Castle

Dairy Cattle

1204 Holstein

Class 002 Heifer, Intermediate Calf - born Dec. 1, 2012-Feb. 28, 2013

13th (6th KY), Dunns-Pride Gldsn Jaylyn, Brad Taylor, New Castle

17th (10th KY), Brasha Timber Tate, Shain Nutter, Eminence

Class 004 Heifer, Summer Yearling - born June 1, 2012-Aug. 31, 2012

6th (4th KY), CurtCo GW Atwood Fay, Curtis Coombs, Smithfield

Class 005 Heifer, Junior Yearling (not in milk) - born Mar. 1, 2012 thru May 31

4th (2nd KY), Brasha Easy Grand, Shain Nutter, Eminence

Class 013 Junior Two Year old - born Mar. 1, 2011-Aug. 31, 2011

4th (2nd KY), KY-Blue Dynasty-ET, Bluegrass Genetics, Eminence

7th (3rd KY), KY-Blue Sanchez Demi-ET, Bluegrass Genetics, Eminence

8th (4th KY), Taylor-Maid Alexander Alexi, Brad Taylor, New Castle

Class 014 Cow, Senior Two Year Old - born Sept. 1, 2010-Feb. 28, 2011

3rd (2nd KY), Lutz-Meadows ATW Carley-ET, Brad Taylor, New Castle

6th (4th KY) KY-Blue Roy Robin,  Bluegrass Genetics, Eminence

Class 015 Cow, Junior 3 Year Old - born Mar. 1, 2010-Aug, 31, 2010

1st (1st KY), KY-Blue GW Gabriel-ET, KY Bluegrass Genetics, Eminence

3rd (2nd KY), Taylor-Maid Joi Peyton-TW, Brad Taylor, New Castle

Class 016 Cow - Senior 3 Year Old - born Sept. 1, 2009-Feb. 28, 2010

6th (1st KY), Curt-Co Sam Allie, Curtis Coombs, Smithfield

Class 017 Kentucky Milk Production - Cow, 3 years old

1st (1st KY), KY-Blue GW Gabriel-ET, Bluegrass Genetics, Eminence

Class 020 Cow, 5 years old - born Sept. 1, 2007-Aug. 31, 2008

3rd (1st KY), MS KY-Blue Champagne, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 021 Kentucky Milk Production - Cow 5 years old

1st (1st KY), KY-Blue GW Destiny-ET, KY Bluegrass Genetics, Eminence

2nd (2nd KY), MS KY-Blue Champagne, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 023 Kentucky Milk Production - Cow 6 years old and over

2nd, KG Advent Darlene, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 024 100,000 lb. Cow - born before Sept. 1, 2008

3rd (2nd KY), MS KG Advent Darlene – Red, Bluegrass Genetics, Eminence

Class 025 Senior Champion Female

2nd (1st KY), KY-Blue GW Gabriel-ET, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 026 Reserve Senior Champion Female

1st, KY-Blue GW Gabriel-ET, Bluegrass Genetics, Eminence

Class 027 Grand Champion Female

2nd, (1st KY) KY-Blue GW Gabriel-ET, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 028 Reserve Grand Champion Female

1st, KY-Blue GW Gabriel-ET, Bluegrass Genetics, Eminence

Class 031 Best Three Female

2nd, (2nd KY) KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 032 Produce of Dam

2nd, (2nd KY) KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 033 Premier Breeder

1st, KY Bluegrass Genetics, Eminence

1205 Jersey

Class 013 Senior Cow, 3 year old - born Sept. 1, 2009 thru Feb. 28, 2010

2nd (2nd KY), Gordons Governor Marsha, KY Bluegrass Genetics, Eminence

1207 Red & White Holstein

Class 003 Heifer, Senior Calf - born Sept. 1, 2012—Nov. 30, 2012

2nd (2nd KY), Milksource LD Teagin-Red-ET, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 009 Reserve Junior Champion Female

1st (1st KY), Milksource Ld Teagin, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 012 Cow, Dry - 5 year old and over

2nd (2nd KY), KHW Regiment Apple2-Red ETN, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 014 Cow, Senior Two Year Old

1st (1st KY), MS KY-Blue Margarita-Red-ET, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 018 Cow, 4 years old - born Sept. 1, 2008 thru Aug. 31, 2009

1st (1st KY), MS KY-Blue Martina-Red, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 019 Kentucky Milk Production - Cow 4 years old

1st, MS KY-Blue Martina-Red, KY Bluegrass Genetics, Eminence

Class 031 Produce of Dame

1st (1st KY) KY Bluegrass Genetics, Eminence

FFA Results

7008 Hay

Class 388 - Best Exhibit of Alfalfa Hay (Less than 5% grass)

Blue - Nacona Jeffries, New Castle

Class 389 - Best Exhibit of Legume and grass mixed (other than alfalfa)

Nacona Jeffries, New Castle

Class 390 - Best Alfalfa and grass mixed

2nd, Nacona Jeffries, New Castle

7009 Agricultural Mechanics

Class 393 - Individual Agricultural Mechanics Exhibit – Medium

Blue — Derek Jeffries, New Castle

Class 394 - Individual Agricultural Mechanics Exhibit – Small

Blue — Ashley Craigmyle, Lockport

Blue — Jackson Jeffries, New Castle

Blue — Shelby Rodgers, Smithfield

Poultry

1600 Championship Classes
Class 004 Reserve Asiatic

1st, Ken Dzurenka, Pendleton

1601 Large Fowl
Class 020B Langshans, any variety Hen

1st, Ken Dzurenka, Pendleton

Class 020C Langshans, any variety Cockerel

1st, Ken Dzurenka, Pendleton

Class 020D Langshans, any variety Pullet

1st, Ken Dzurenka, Pendleton

2nd, Ken Dzurenka, Pendleton

1602 Bantams
Class 068B Black Breasted Red Old English Hen

2nd, Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 068D Black Breasted Red Old English Pullet

1st, Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 072A Brown Red Old English Games Cock

2nd, Sycamore Bend Farm, Pendleton

4th,  Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 072B Brown Red Old English Games Hen

1st, Sycamore Bend Farm, Pendleton

3rd, Sycamore Bend Farm, Pendleton

4th, Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 072D Brown Red Old English Games Pullet

2nd, Sycamore Bend Farm, Pendleton

5th, Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 076A Ginger Red Old English Games Cock

3rd, Sycamore Bend Farm, Pendleton

4th, Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 076B Ginger Red Old English Games Hen

1st, Sycamore Bend Farm, Pendleton

3rd, Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 076C Ginger Red Old English Games Cockerel

1st, Sycamore Bend Farm, Pendleton

Class 076D Ginger Red Old English Games Pullet

1st, Sycamore Bend Farm, Pendleton

2nd, Sycamore Bend Farm, Pendleton

1650 Youth Championship Classes
Class 003 Best Asiatic

1st, Cody Dzurenka, Pendleton

Class 020D Langshans, any variety pullet

1st, Cody Dzurenka, Pendleton

Class 139A Black Cochins Cock

1st, Cody Dzurenka, Pendleton

Class 139C Black Cochins Cockerel

1st, Cody Dzurenka, Pendleton

Rabbits

1802 Rabbits Youth
Class 078E Polish, Black Jr. Buck

1st, Dallas Garriott, Turners Station

2nd, Dallas Garriott, Turners Station

3rd, Dallas Garriott, Turners Station

4th, Dallas Garriott, Turners Station

5th, Dallas Garriott, Turners Station

6th, Alex Garriott, Turners Station

7th, Dallas Garriott, Turners Station

8th, Lucas Garriott, Turners Station

9th, Dallas Garriott, Turners Station

10th, Alex Garriott, Turners Station

11th, Dallas Garriott, Turners Station

12th, Dallas Garriott, Turners Station

Class 078F Polish, Black Jr. Doe

1st, Dallas Garriott, Turners Station

2nd, Dallas Garriott, Turners Station

3rd, Dallas Garriott, Turners Station

4th, Lucas Garriott, Turners Station

5th, Dallas Garriott, Turners Station

6th, Dallas Garriott, Turners Station

7th, Dallas Garriott, Turners Station

8th, Dallas Garriott, Turners Station

Class 078G Polish, Black BOV

1st, Dallas Garriott, Turners Station

Class 078I Polish, Black BOS

1st, Dallas Garriott, Turners Station

Class 079B Polish, Blue Sr. Doe

1st, Dallas Garriott, Turners Station

Class 079G Polish, Blue BOV

1st, Dallas Garriott, Turners Station

Class 080F Polish, Chocolate Jr. Doe

1st, Dallas Garriott, Turners Station

Class 083E Polish, Broken Jr. Buck

1st, Dallas Garriott, Turners Station

2nd, Dallas Garriott, Turners Station

3rd, Lucas Garriott, Turners Station

4th, Dallas Garriott, Turners Station

Class 083F Polish, Broken Jr. Doe

1st, Lucas Garriott, Turners Station

2nd, Dallas Garriott, Turners Station

3rd, Dallas Garriott, Turners Station

Youth Market Goats

6101 Market Goats
Class 05 Division I Showmanship 17 and Over

3rd, Derek Jeffries, New Castle

Class 06 Division II Showmanship 14-16 Years Old

10th, Jaycie Heath, Turners Station

15th, Jackson Jeffries, New Castle

Class 09 Novice Market Goat Champion

1st, Cody Heath, Turners Station

Class 13 Market Goats 54-56

11th, Jackson Jeffries, New Castle

Class 18 Market Goats 65-66 pounds

3rd, Jaycie Heath, Turners Station

Class 19 Market Goats 67-68 pounds

1st, Jaycie Heath, Turners Station

6th, Jackson Jeffries, New Castle

Class 24 Market Goats 74-75 pounds

3rd, Jackson Jeffries, New Castle

Class 26 Market Goats 78-79 pounds

3rd, Jaycie Heath, Turners Station

6102 Commercial Doe
Class 02 Commercial Does 54-62 pounds

1st, Jackson Jeffries, New Castle

2nd, Derek Jeffries, New Castle

7th, Jackson Jeffries, New Castle

Class 03 Commercial Does 65-70 pounds

5th, Derek Jeffries, New Castle

Class 04 Commercial Does 71-79 pounds

1st, Jaycie Heath, Turners Station

Class 07 Champion Commercial Doe

1st, Jaycie Heath, Turners Station